Witajcie Kochani,
dziś mam dla was cztery przepisy na przygotowanie śledzi, które przygotowałam w ramach projektu Naturalnie Bałtyckie. Lubicie śledzie? U mnie w rodzinie wszyscy je lubią i nie może zabraknąć ich na wigilijnym stole. Śledzie można przygotować na wiele różnych sposoby, dodać je do sałatki, przygotować je na słodko lub tradycyjnie z cebulką.
Śledzie zaliczamy do ryb tłustych, nie są jednak bardzo kaloryczne – w 100 g są tylko 162 kcal. Mogą więc je jeść osoby, które dbają o linię, bo obecne w tych rybach składniki pomagają spalać tłuszcz i ułatwiają przemianę materii. Śledzie zawierają znaczne ilości nienasyconych kwasów tłuszczowych, dzięki temu korzystnie wpływają na pracę serca, pamięć i naszą odporność. Szczególnie bogate są w kwas eikozapentaenowy (EPA), niezbędny do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego i sercowo-naczyniowego. Wpływa on na rozszerzenie naczyń krwionośnych oraz zmniejsza lepkość krwi, co zapobiega tworzeniu się zakrzepów.
Śledzie zawierają również duże ilości witamin A i E, zwanych witaminami młodości. Dostarczają ponadto witaminy D, która jest istotna dla prawidłowej pracy układu nerwowego, pozwala cieszyć się dobrą pamięcią i pozytywnym nastrojem. Śledzie są również bogatym źródłem witamin z grupy B oraz składników mineralnych – potasu, żelaza, jodu, cynku, fosforu i miedzi.
Przepisy na śledzie:
Słone śledzie moczę około 1 godzinę, zalewam je wodą i mlekiem proporcji 3/2.
Śledzik na słodko z rodzynkami:
4 filety śledziowe kroję na mniejsze kawałki , na patelni podsmażam
2 małe cebulki, następnie dodaję
3 łyżeczki ketchupu, następnie dodaję
100 g rodzynek wcześniej namoczonych. Wszystko mieszam i jak masa przestygnie mieszam ją ze śledziami.
Śledzik w sosie musztardowym:
4 filety śledziowe kroję na mniejsze kawałki.
200g majonezu
2-3 łyżki jogurtu naturalnego
2 łyżeczki musztardy sarepskiej
4 łyżeczki musztardy francuskiej
1/2 łyżeczki kurkumy
2 łyżki koperku.
W miseczce mieszam majonez, jogurt, musztardę, kurkumę i koper, wrzucam śledzi i wszystko dokładnie mieszam.
Śledzie z suszonymi pomidorami:
4 filety śledziowe kroję na mniejsze kawałki.
1 cebulę i
8 suszonych pomidorów kroję w drobną kostkę. W miseczce mieszam
1/4 szklanki olej
1/4 szklanki octu,
1/4 szklanki zalewy z suszonych pomidorów, dodaję cebulę i doprawiam pieprzem, bazylią, oregano, dodaję śledzie, mieszam i wstawiam do lodówki na 1-2 dni.
Śledzik z cebulką:
4 filety śledziowe kroję na mniejsze kawałki,
3 cebulki kroję w drobną kostkę. Śledziki układam na przemian w słoiku, najpierw cebulka,później warstwa śledzi, zalewam olejem i tak do wykończenia składników.
Przepisy na śledziki przygotowałam w ramach projektu Naturalnie Bałtyckie. Więcej inspiracji na przygotowanie śledzi znajdziecie na profilu Naturalniebaltyckie.
Comments